2020 m. gruodžio 9 d., trečiadienis

”Ramiai ir atsargiai melodijai davėme laisvę“ ( Interviu)

 

”Ramiai ir atsargiai melodijai davėme laisvę“ ( Interviu)

 Kauno Šilainių bendruomenės centro kūrybinių dirbtuvių projekto veikla ,,Eilėraščio virsmas daina" artėja į pabaigą. Atliktas didžiulis kūrybinis darbas, kurio rezultatą išvysime jau visai netrukus. Dainų albumas bus laisvai prieinamas Šilainių ir Kauno bendruomenėms. Šios dirbtuvės subūrė jaunus vykdytojus ir vyresnius rašančius, dainuojančius žmones kūrybinei, mokomajai, tobulėjimo ir pažinimo veiklai.

Šiuo nekantraus laukimo momentu, noriu užduoti keletą klausimų šio projekto iniciatoriams ir vykdytojams: Kauno Šilainių bendruomenės centro direktorei, šio projekto iniciatorei ir vadovei, Rimai Andriulionienei; koordinatorei, aktorei, bendruomenės menininkei Editai Niciūtei; dainų kūrėjai ir atlikėjai Robertai Daugėlaitei; fotografų, filmuotojų, medios kūrimo komandai Karolinai ir Sauliui Černevičiams.

            Rima, kaip apibūdintumėte šios iniciatyvos atsiradimą ir patyrimus, atsiradusius kūrybinių dirbtuvių eigoje?

            Rima: Mintis atėjo natūraliai. Kelis pastaruosius metus mielai krypstame į meną, kūrybą, vaidybą. Pernai bendruomenės centro folkloro ansamblio "Slaunos su škarpetkutėm" narės dalyvavo žaidime-vakaronėje "Pempinės", Kauno miesto kameriniame teatre. Kaip atlikėjos pasirodė spektaklyje-žaidime “Šventadienė|. Pirmą kartą Kauno bendruomenės centrų istorijoje kauniečiams pristatėme sakralinės poezijos spektaklį "Vėlių eilės". Spektaklyje buvo skaitomos Šilainių poetų eilės. Poetų Šilainiuose daug, bet ne visų eilės turi galimybę virsti dainomis. Tad kodėl gi tuo nepasirūpinus? Taip projekte „Kuriantys Šilainiai“, finansuojamame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, atsirado galimybė sukurti kūrybines dirbtuves, kuriose tilptų poetų, dainininkų, kūrėjų, atlikėjų, kitų dalyvių idėjos ir būdai jas įgyvendinti. Aktyvi veikla trunka jau trečias mėnuo ir tai atitraukia  mus nuo pandemijos sukeltos nūdienos: atskirties, uždarumo, renginių trūkumo. Negana to, turėsime unikalų leidinį - profesionalų muzikinį albumą, kuriame skambės dainos, sukurtos pagal Šilainių poetų eiles. Albumui pasirinkome šių poetų tekstus : Dalios Buragienės, Dalios Poškienės, Julijos Augustauskienės Rudenės, Irenos Žukauskaitės-Jacevičienės, Aldonos Mankutės-Kursevičienės, Vidos Gustaitytės-Bubnienės, Raimundo Eimonto, Zenės Sadauskaitės ir Dalios Kružikaitės-Sakalauskienės.

          Kūrybinės dirbtuvės sukėlė daug džiugaus šurmulio. Susipažinau su puikiais, atvirais, linksmais, iniciatyviais, geranoriškais ir labai kūrybingais jaunais žmonėmis. Dėkinga visiems kūrybinių dirbtuvių dalyviams už jų entuziazmą, įdėtą energiją, išradingumą, teigiamas emocijas.

Kas paskatino imtis veiklos tokiame projekte?

Įvairias projektines veiklas įgyvendiname jau 8 metai. Tai socialinės, sveikatingumo, edukacinės, kultūrinės. Kaip jau minėjau, įvairių sričių kūryboje sparčiai tobulėjame, o tai verčia siekti vis naujų tikslų. Man patinka naujovės - jas įdomu įgyvendinti. Kūrybai, vaidybai, įgyvendinimui turime puikią pagalbininkę: mylimą aktorę, režisierę Editą Niciūtę, kuri bendradarbiauja su bendruomene nebe pirmą kartą. Ji puikiai sutaria ir randa bendrą kalbą su bet kurio amžiaus bendruomenės centro nariu, sugeba motyvuoti ir įtikinti  juos naujoms kūrybinėms veikloms.  

Ko palinkėtumėte visai bendruomenei ir kartu šio projekto dalyviams? 

            Sveikatos, stiprybės ir kantrybės. Sėkmės ir gerovės darbuose bei kasdieniame gyvenime. 
Puikaus šio albumo dainų pagal Šilainių bendruomenės poetų žodžius klausymo,  kai tik jį pristatysime. 

Edita, kas paskatino Jus imtis šios iniciatyvos? Kokiomis mintimis galėtumėte pasidalinti šiam projektui artėjant į pabaigą? Kas labiausiai suintrigavo ar kitaip paveikė Jus asmeniškai?

Edita: Man ne kartą teko kūrybiškai bendradarbiauti su Šilainių bendruomenės poetais. Buvau pastebėjusi, kad yra tokių eilėraščių, kuriuos tiesiog norisi " išdainuoti". Todėl šią idėją pasiūliau Šilainių bendruomenės centro direktorei Rimai ir muzikantei Robertai. Bendruomenėje yra poečių, kurios priklauso brandesnei kartai, o dainų kūrėja yra jaunesnės kartos atstovė, tad tai puikus pavyzdys, kaip skirtingų kartų bendruomenės menininkai gali atrasti puikų kūrybišką dialogą. Na, o koks bus galutinis rezultatas - mane pačią labai intriguoja. Intriga ir azartas - pagrindinis šios iniciatyvos varikliukas. Labai gaila, kad dabar nepalanki situacija dėl koronaviruso ir negalėsime galutinio rezultato pirmą kartą išgirsti-išvysti visi kartu gyvai susibūrę, o taip norėtųsi regėti poetų veidus, jausti jų emocijas, kai pirmą kartą išgirs savo eilėraščius, kurie bus susilieję su muzika. 

Miela Roberta, kas labiausiai Jus įkvėpė kuriant muziką?

Roberta: Labai įdomus ir nepatirtas veiksmas. Muzikos kūryba turi labai daug “priėjimų” ir būdų, kaip galima ją pradėti kurti. Pagrinde visa kūryba buvo ieškojimo ir eksperimentavimo laikas    “ 4Butas” studijoje su Romantu Daugėla, kuris labai daug prisidėjo prie idėjų ir jų įgyvendinimo. Kas įdomiausia, kad atrandi savo specifiką kuriant. Daugumai dainų pačioje darbų pradžioje sukūrėme tonaciją, bendrą nuotaiką, tempą, charakterį su skirtingais instrumentais, stilistika, žanrų pažaidimu. Galiausiai, kuomet bendrą dainos stuburą paruošėm, ramiai ir atsargiai melodijai davėme laisvę, kad pati kaip mūza susistatytų save į tinkamas dainos vietas. Labiausiai žinoma ir įkvėpė pats faktas, kad netikėtai Editos dėka panelė koncertmeisterė gali sau leisti kurti muziką. Ypač, kai yra suteikta kūrybai laisvė be žanro ir stiliaus rėmų. Tikrai įdomu!

Kaip pasirinkote tekstus dainoms ?

Sudėtinga kiek buvo, kuomet turi rinktis vieno poeto eiles iš 4 eilėraščių rinkinių. Kaip diena, taip naujiena - pagal nuotaiką ir eilėraščiai, užtruko kol apsisprendžiau. Manau natūralu, kad kiekvieno poeto tekstai pasirinkti tokie, kurie surezonavo asmeniškai. Tarkim D. Poškienės eilėraštis “Pasikalbėjimas su širdimi” toks trumputis ir mažutis, tačiau daina gimė tokia asmeniška, kad pačiai graudulį kelia kiekvieną kart klausant. Labai smagu, kad poetės I. Žukauskaitės-Jacevičienės eiles “Tik neatimkit iš manęs dangaus” įgarsino vokalistas Ignas Ščesnulevičius ( J. Naujalio gimnazijos vokalo mok. R. Daugėlienės abiturientas), be kurio neįsivaizduočiau lakūno, padangių vaizdo.

Kaip apibūdintumėte patirtį , emocijas šio kūrybinio darbo metu?

Nemeluosiu, bet kūrybinės kančios buvo. Tai tikrai nėra blogai, vis tik tai geriausia kančios forma, kokią tik gali žmogus patirti, nes be to neužsikurtų kūrybos veiksmo sistema. Aktorės Editos Niciūtės pasitikėjimas suteikė drąsos nebijoti. Labiausiai nustebino, kad abu su broliu, kuris šiuo metu studijuoja VDU MF muzikos produkcijos specializaciją tiek panirom į ieškojimus, idėjas, kad praleisdavom po 14val studijoje be gryno oro. Smagu, kad prisijungė ir papuošė gyvo smuiko įrašais Ieva Laučkaitė, be kurios A. Mankutės-Kursevičienės eilės-daina “Drugelio akys” neturėtų tiek elegancijos ir trapumo. Ypatingai daug malonių emocijų padovanojo apsilankymas “Black Studio” pas Karoliną ir Saulių. Būna dienų lyg pasakoje, būna. Matyt, sutapus estetikos skoniui, šis projektas įgavo dar didesnį darnumą tarp dainų ir vaizdo.

Ką Jums reiškia dalyvavimas šiame projekte?

Reiškia tik atradimus. Ypač šiuo sudėtingu pandeminiu metu. Gera sutikti naujus puikius žmones iš savo miesto, kur tikimybė ateityje nuveikti dar daugiau su tokia komanda. Poečių bendruomenė nustebino, kad Kaunas turi tiek gražių, jautrių žmonių, kurie daugeliui nematomi ir nežinomi, o pasakyti ir įkvėpti kitus turi tiek potencialo, tačiau dažnai neturi erdvės ar galimybės. Labai sveikintina  iniciatyva šio projekto. Ačiū  Rimai, už sunkiausią dalį. Dabar telieka tik jaudintis ar poetės ir poetas neišsigąs, kaip skirtingi žmonės per save suvokia tuos pačius žodžius. Tikrai norisi, kad tai būtų išliekamoji vertė ir paskatintų daugelį kūrėjų prikelti eiles į kitą formą ir skleisti ,skleisti, skleisti. Juk daina be žodžių/eilių kaip paukštis besparnis.

Karolina ir Sauliau, ką galėtumėte pasakyti apie savo patirtis šiame projekte? Kas labiausiai įstrigo foto studijoje bendraujant su pačiais kūrėjais? Kas sunkiausia buvo šiame darbe?

      Sutikę dalyvauti projekte, tikrai nesitikėjome susipažinti su tiek šiltų, malonių, aktyvių ir kūrybingų žmonių. Tai buvo didelė staigmena. Poetės, kurios atvyko fotografuotis ir filmuotis, nustebino savo veiklumu ir geraširdiškumu. Tai žmonės, tiesiog trykštantys meile gyvenimui, jie įkvepia ir skatina nepalūžti sunkiomis gyvenimo akimirkomis. Esame dėkingi už šią pažintį.  Vien pati projekto idėja sujungti bendram tikslui žmones iš visai skirtingų sričių, savaime nulėmė, kad galutinis rezultatas bus labai savitas. Mūsų pirminės idėjos ir scenarijus kito pastoviai, vis prisidedant naujoms idėjoms. Galutinis rezultatas visai skiriasi nuo pradinio sumanymo, kaita tiesiog ritosi bangomis, ne veltui ir pats projekto pavadinimas "Virsmas" savaime išsigrynino. Visas darbo procesas pamažu virto mažu teatru, skirtingų atmosferų etiudais, viską apipavidalino šviesos, spalvų ir formų žaismas. Didelė padėka atlikėjai Robertai, buvo labai malonu stebėti, kaip atmosferos įkvėpta, ji išsilaisvina, atsiskleidžia. Kaip ir kiekviename projekte, visuomet laiko būna per mažai, labai daug idėjų teko atidėti į šoną. Tačiau, nepanaudotos idėjos visuomet laukia naujų galimybių, naujų darbų. Bet kokiu atveju, tokios kūrybinės dirbtuvės - tai nuostabus atradimų laikas, neeilinė patirtis. Ačiū visai komandai.

Nuoširdžiai dėkoju pokalbio dalyviams už išsakytas  mintis ir palinkėjimus. Sveikatos ir sėkmės visiems kūrybinių dirbtuvių dalyviams ir vykdytojams ateities  kūrybiniuose projektuose ir asmeniniame gyvenime.

Nekantriai laukiame mūsų bendro dainų albumo ,,Virsmas” pristatymo.

 

Su kūrybinių dirbtuvių dalyviais kalbėjo poetė, LNRS narė               Dalia Kružikaitė- Sakalauskienė.



1 komentaras:

  1. Skaitant Dalios interviu vėl pajunti nepakartojamo jaudulio akimirkas bendraujant su jaunais žmonėmis kūrybinėse dirbtuvėse! Nuostabus Lietuvos jaunimas, vertinantis savo šalies tradicijas ir gimtąjį žodį. Nuoširdžiausias AČIŪ ir tiems menininkams, dailininkams, kurie liko nepaminėti. Didžiuojuosi darbščiais lietuvaičiais ir linkiu visakeriopos SĖKMĖS! Julija Augustaustauskienė

    AtsakytiPanaikinti